Gıda Dedektifi’nden Ülker’e operasyon: Eski ziyareti üzerinden iftira

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları sonrası Starbucks üzerinde yoğunlaşan protesto gösterileri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker ve oğlu Yahya Ülker, Starbucks’ın yeni CEO’su Hintli Laxman Narasimhan’ın daveti üzerine şirketin merkezine bir ziyaret gerçekleştirdi. Ancak bu ziyaretin üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen, Yıldız Holding’e yönelik bir karalama kampanyası başladı.

YENİ CEO ZİYARETİ NASIL GÖSTERİLDİ

“Gıda Dedektifi” isimli sosyal medya hesabı, bu ziyareti yeni gerçekleşmiş gibi göstererek Yıldız Holding yetkililerinin Yahudi bir iş insanı ile görüştüğü şeklinde yanıltıcı bir algı oluşturdu.

Karar gazetesinin Yıldız Holding kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Starbucks’ın yeni CEO’su Hintli Narasimhan, iş dünyasından tanıdık bir isim olup, şirketin eski CEO’su Yahudi kökenli Howard Schultz’un yerine atandı.

Narasimhan’ın daveti üzerine gerçekleşen görüşmede, şirketin köklerine ve felsefesine bağlı kalarak yapılan yeni düzenlemeler ele alındı.

Ayrıca ziyaretin İsrail’in Gazze’ye saldırılarını yoğunlaştırdığı 7 Ekim tarihinden önce gerçekleştiği, Yahya Ülker’in paylaşımı ise 11 Ekim’de yaptığı öğrenildi. Starbukcs’a yönelik boykot çağrıları ise bu olaydan günler sonra başlamıştı.

YİNE GIDA DEDEKTİFİ

Bu yanıltıcı kampanyanın arkasında, daha önce Yıldız Holding’e karşı şantaj girişimleri sonucu mahkemeler tarafından iki kez mahkum edilmiş ve şu anda hakkında yeniden kamu davası açılan “Gıda Dedektifi” hesabının olduğu belirtiliyor.

Yıldız Holding yetkilileri, bu tür asılsız iddiaların şirketin itibarını zedelemeye yönelik olduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını vurguluyor. Şirket, bu tür yanıltıcı bilgilerin yayılmasına karşı hukuki yollara başvuracağını bildirdi.

GIDA DEDEKTİFİ SORUŞTURMASI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sinai Haklar Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianame kapsamında Musa Özsoy hakkında “Türk Ticaret Kanununa Muhalefet” suçundan açılan soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı.

Gerçek dışı açıklamalar yapıldığı vurgulanan iddianamede Musa Özsoy’un yaptığı bir paylaşımından “Tüketicinin karar verme yeteneğini etkileyecek nitelikte olduğu ve bu kapsamda şüpheli eyleminin bir başkasının iş ürünlerini kötüleme kapsamında kaldığı” kanaatine ulaşıldığı dile getirildi.

“HAKSIZ REKABET” SUÇUNU İŞLEDİ

Savcılık, hazırladığı iddianamede, Türk Ticaret Kanunu’nun 55. maddesi olan “Başkalarını veya onların mallarını, iş ürünlerini, fiyatlarını, faaliyetlerini veya ticari işlerini yanlış, yanıltıcı veya gereksiz yere
incitici açıklamalarla kötülemek” suçuna işaret ederek Musa Özsoy’un “Haksız Rekabet” suçunu işlediğine karar verdi.

Yurt dışında ikamet etmesi nedeniyle uzlaştırma işleminin uygulanamayacağı belirtilen iddianamede Özsoy’un suçu kasten işlediği vurgulandı.

İddianamede Türk Ticaret Kanunu’nun 62. maddesi işaret edilerek, Özsoy’un iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir